Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash
Jak przedłużyć życie kwiatów w wazonie

Łodygi kwiatów, które stoją w wazonie przycinaj co kilka dni, w ten sposób powodujesz, iż kwiaty pobierają więcej wody. Łodygi możesz przycinać pod wodą, wówczas zapobiegniesz przedostaniu się do środka pęcherzyków powietrza. Jeżeli kwiat posiada grubą, zdrewniałą łodygę, wówczas zmiażdż jej końcówkę, a spowodujesz, że kwiat będzie chłonął więcej wody.

Pozbądź się nadmiaru liści
Gdy do wazonu chcesz włożyć kwiaty, które mają na łodydze drobne kwiatki, pączki czy liście, musisz najpierw je usunąć, gdyż zanurzone w wodzie zaczną szybko gnić. Proces gnilny powoduje wytwarzanie szkodliwych gazów, które przyczyniają się szybszego więdnięcia kwiatów. Gdy kwiaty posiadają pączki najlepiej je odciąć, w ten sposób kwiaty dostaną więcej wody.Egzemplarze silniej rozwinięte
umieszczone razem z tymi w pączkach, mogą przyśpieszać ich przekwitanie. Również niewłaściwe jest ustawianie wazonu obok patery z owocami. Szczególnie wrażliwe na wydzielany przez owoce etylen są kwiaty goździka, róży, lwiej paszczy.

Dobrze będzie
jeżeli kwiaty przynajmniej na noc przeniesiemy do chłodnego pomieszczenia. Musimy wyjąć je z wazonu, ściśle i szczelnie zawinąć w cienki papier i wstawić do wiadra z zimną wodą. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć parowanie, można wiadro przykryć z wierzchu papierem. Rano kwiaty będą świeże, a ich łodygi sztywne i wyprostowane. W ciągu dnia zadbajmy o to, aby rośliny nie stały w pełnym słońcu oraz w miejscu narażonym na przeciągi. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie stoją kwiaty, możemy podwyższyć rozpylając wodę. Pozwoli to jednocześnie na obniżenie temperatury otoczenia. Nie wszystkie jednak rośliny ozdobne można spryskiwać wodą. U niektórych powstają plamy i przebarwienia na płatkach, np. u cantedeskii, kamelii, tulipanów, goździków.

Do przedłużania życia kwiatom ciętym

niezbędne są przede wszystkim odpowiednie naczynia z czystą wodą. Powinny być one po każdorazowym użyciu dokładnie umyte i osuszone. Wszelkie osady i przebarwienia usuwamy, ponieważ na nich gromadzą się bakterie powodujące rozkład roślin. Woda w naczyniach metalowych dłużej pozostaje świeża i czysta niż w naczyniach szklanych. Najlepsza jest woda deszczowa. Woda z kranu powinna być pozbawiona chloru. W tym celu wystarczy pozostawić ją na kilka godzin w odkrytym naczyniu, a chlor ulotni się. Można także wodę przegotować i ostudzić, co ma tę dodatkową zaletę, że pozwala na wytrącenie z niej związków wapnia (zwiększają one tzw. twardość wody).
Nasza kwiaciarnia współpracuje z Pocztą Kwiatową która jest największą i zarazem najbardziej renomowaną firmą zajmującą się wysyłką kwiatów w Polsce.


Poczta Kwiatowa® to:
- Wyłącznie najlepsi floryści w kraju i za granicą.
- Ponad 1 000 kwiaciarni w Polsce
- Ponad 100 000 kwiaciarni na całym świecie.


Nr konta dla zamówień zza granicy z pominięciem Poczty Kwiatowej
PKO BP S.A. I O/KOŁOBRZEG
07 102028210000120200369082

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
Rafała Szeliga
ul. Osada Zdrój 8
72-300 Gryfice